DIY Lunchables


Who doesn’t love those yummy little lunchables!!! Aside from my wallet, I can’t think of anyone! My Monkey is always wanting to get them but I will never buy them because of the price! (I know, poor neglected Monkey, contact me for donation information! LOL)
So, in an effort to add to her lunch repetoire, I decided to make my own lunchable! Here is the price breakdown:
Generic Buttery Round Crackers: 2.36
Lunch meat (already had it on hand): no additional cost!
Sliced Cheese (also on hand): no additional cost!
So I guess the total cost was $2.36!!!
To add some varience, use different lunch meats, cheeses, and even pepperoni!
For Pizza Lunchables:
Pizza or Marinara Sauce (in a small container)
Sliced Pita Bread
Shredded Cheese
Pepperoni or ground meat (turkey, beef, or even sausage)
Spoon to Spread it on
I add a bowl of fruit, jello, or pudding as a side.
An added ‘suprise’ (if you don’t use them all the time) can be juice or drink mixes with their water. We do water everyday, as she needs it!   

Originally posted 2011-08-24 12:51:00.

Please Share Us!
  • Yum

Kaycee

Hi all! My name is Kaycee. I live in Arkansas with my husband of over 12 years! We have a grown daughter, a son-in-love and 2 grandson. Just love being Nonna! We also have an angel waiting on us to join her one day, she was 11 months old when she went to Heaven. We also have two great Chihuahuas and a Great Dane, along with several fish in our koi pond. My educational background is in Psychology and Child Development but my heart is in ministry, crafts, fun, reviews and my website, My Crafty Zoo. I look forward to continuing to share my life through word and pictures with you and love hearing your feedback! Thank you for taking the time to read and allowing me to share! I look forward to reading your comments!

6 thoughts on “DIY Lunchables

  • October 23, 2019 at 9:53 am
    Permalink

    This is a good idea. I pack lunches every weekday so I may try doing this.

    Reply
  • October 22, 2019 at 9:37 pm
    Permalink

    This is a good idea. It would definitely be easier on the wallet, lol.

    Reply
  • February 4, 2012 at 2:51 am
    Permalink

    We buy these once in awhile but my kids only like the store bought ones because of the chocolate bar that they come with. Other than that they prefer the homemade lunchables.

    Reply
  • September 10, 2011 at 2:50 pm
    Permalink

    Great idea. I buy lunchables every now and then as a treat and only when they are on sale. But when I get the cheese & crackers my daughter doesn’t eat the cheese (don’t blame her) so even on sale putting them together myself is cheaper and less wasteful.

    Reply
  • August 26, 2011 at 1:57 pm
    Permalink

    We love doing homemade lunchables! We love them for a quick lunch on Sunday before church.Thanks for linking up with DIY under $5!

    Reply
  • August 24, 2011 at 1:34 pm
    Permalink

    I just bought some Lunchables for my son last night (only because they were on sale for $1). I’m sure your homemade variety is much healthier though since it probably doesn’t have all the preservatives Lunchables have. I should start making my own, too!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge